Jest nadzieja dla frankowiczów !

Precedensowy wyrok zapadł w dniu 29 kwietnia 2016 r. (sygn. VI C 1713/15) w Sądzie w Warszawie.

 

Z pewnością daje on szanse osobom mającym kredyt we frankach na wyjście z trudnej sytuacji finansowej.

 

Sąd, w swoim wyroku, uznał, że klauzula pozwalająca przeliczać zaciągnięty kredyt z franków na złote oraz w drugą stronę była od początku nieważna. Pozwalała ona na zbyt dużą swobodę w zakresie ustalania kursu franka.  Co więcej, większość banków stosowała klauzule o podobnym kształcie, co czyni wyrok jeszcze istotniejszym, gdyż – choć wydany w stosunku do jednego z banków – w praktyce umożliwi podobne działania w stosunku do wszystkich kredytodawców.

 

Co to oznacza w praktyce? Otóż zgodnie z wyrokiem, nie można ani przeliczać kredytu wypłaconego w złotych na franki szwajcarskie ani przeliczać miesięcznych rat według aktualnego kursu.

 

Wyrok nie jest prawomocny i najprawdopodobniej zostanie zaskarżony przez mBank, jednak, mimo wszystko, cieszyć może kredytobiorców spojrzenie Sądu na tę sprawę. Polski system nie jest oparty na precedensach, jednak wyroki w ważnych sprawach mogą mieć wpływ na orzecznictwo innych Sądów.

 

Co warte podkreślenia Sąd orzekający w sprawie nie tylko „wyprzedził” obietnice polityków, ale wręcz zastosował rozwiązanie, które – w razie utrzymania wyroku w tej konkretnej sprawie – będzie o wiele korzystniejsze niż planowane rozwiązania systemowe.

 

Podsumowując, osoby, które wzięły kredyt we frankach mogą mieć realną nadzieję na poprawienie swojej sytuacji, ponieważ wyrok warszawskiego sądu, choć nieprawomocny, pokazuje, że istnieją realne szanse na wygranie nawet z takim podmiotem jak bank i że warto dochodzić swoich praw w Sądzie, nie czekając na spełnienie obietnic wyborczych.

REZERWUJ
SPOTKANIE

ZADZWOŃ: (56) 623 43 82
ZADZWOŃ: 606 635 233

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.